مقالات, نوشته ها

بهترین ریجن پلی استیشن پلاس و مزایای آن

بهترین ریجن پلی استیشن پلاس و مزایای آن

معرفی بهترین ریجن پلی استیشن پلاس

بهترین ریجن پلی استیشن پلاس کدام است؟ سوالی که پیش از خرید این سرویس ممکن است از خود بپرسید. روزگاری بود که وقتی برای خرید یک کنسول، مثل پلی استیشن 2 به فروشگاه مراجعه می کردیم، تکلیفمان مشخص بود. وارد فروشگاه می شدیم، کنسول پلی استیشن 2 را خریداری می کردیم و به منزل برمیگشتیم. اما امروزه وقتی قصد خرید یک کنسول مثل پلی استیشن 5 را دارید، باید به چندین نکته مختلف توجه کنید. به طور مثال، آیا کنسول دیجیتال است یا استاندارد (دیسک خور)؟ هارد دستگاه 1 ترابایت است یا 2 ترا؟ آیا دو دسته همراه دارد؟ کنسول چه رنگی است؟ قیمت طرح ویژه آن چند است؟ آیا لوازم جانبی واقعیت مجازی بر روی آن هست؟ و چندین سوال گمراه کننده دیگر.

بیشتر این موارد به میزان هزینه ای که قصد دارید برای کنسول بپردازید ربط دارد، به جز مسئله ریجن کنسول. ریجن کنسول، ممکن است مورد توجه افراد زیادی قرار گیرد و میتواند تصمیم گیرنده برخی عناصر مهم در مورد بازی های موجود برای کنسول باشد. مثل عرضه یا عدم عرضه بازی، تاریخ عرضه آن، محتوای موجود در بازی و برخی موارد دیگر. البته بازی های معروف و بزرگ معمولا عرضه ای جهانی دارند و محتوای آن نیز یکسان است. ولی بعضی مواقع تفاوت های کوچکی نیز در محصولات مشاهده می شود. مثل تفاوت قیمت پلی استیشن پلاس ترکیه که موضوع مورد بحث در این مطلب است.

بهترین ریجن پلی استیشن پلاس

ریجن چه اهمیتی برای ما دارد؟

در کشور های پیشرفته جهان که کنسول ها مخصوص آن مناطق عرضه می شوند، شخص نیازی ندارد تا به ریجن کنسول خود اهمیت دهد، چرا که کنسول مخصوص آن ریجن، برای همان کشور عرضه می شود. در حال حاضر کنسول های پلی استیشن تحت عنوان چهار ریجن عرضه می شوند:

ریجن 1:  آمریکا

ریجن 2: اروپا

ریجن 3: اسیا

ریجن 4: استرالیا

هر کدام از این ریجن ها بر اساس کد دسته بندی می شوند تا سونی بتواند محصولات خود را شناسایی کند. این کد ها در قالب CFI-10XX ثبت می شوند. به جای XX دو عدد جایگزین می شود، که نشان دهنده کد ریجن های پلی استیشن است. لیست این کد ها به شکل زیر است:

00: ژاپن

02: اقیانوسیه

08: آسیای مرکزی، هندوستان، روسیه، اوکراین

14: آمریکای لاتین، مکزیک، آمریکای مرکزی، آمریکای جنوبی

15: آمریکای شمالی

16: اروپا، خاورمیانه، آفریقا،

18: کره جنوبی

در انتهای کد CFI:10XX یک حرف انگلیسی A و یا B نیز مشاهده می شود. حرف A نشان دهنده استاندارد بودن کنسول و حرف B نشانه دیجیتال بودن کنسول است. اما این موارد چه ارتباطی به پلی استیشن پلاس ترکیه دارد؟

تفاوت پلی استیشن پلاس ترکیه با دیگر ریجن ها؟

بهترین ریجن پلی استیشن پلاس

سونی، محصولات، بازی ها و اشتراک های پلی استیشن را بر اساس ریجن ها عرضه می کند. ریجن محصولات تاثیر مستقیم بر روی نحوه قیمت گذاری آن دارد. ترکیه، یک کشور جهان سوم با ارزش ارز پایین است. به همین دلیل محصولات پلی استیشن، مثل پلی استیشن پلاس که برای این کشور عرضه می شود، عموما قیمت پایین تری دارد. این موضوع به نفع گیمر های ایرانی تمام شده است، زیرا میتوانند از ترکیه برای خرید محصولات و بازی های پلی استیشن با قیمت ارزان استفاده کنند.

متاسفانه ریال ایران که اوضاع بسیار نامساعد تری نسبت به لیر ترکیه دارد در لیست ارزهای پشتیبانی شده سونی نیست، وگرنه بازی ها و اشتراک پلی استیشن پلاس در ایران، از ترکیه نیز ارزان تر می شد.

تفاوت پلی استیشن پلاس ترکیه با دیگر ریجن ها؟

در حال حاضر حاضر پلی استیشن پلاس ترکیه، بهترین ریجن برای گیمر های ایرانی تلقی می شود.. خوشبختانه، قیمت پلی استیشن پلاس ترکیه به معنی ناقص بودن آن نیست و تمامی پلی استیشن پلاس های دنیا به یک سری بازی ها و یک سری امکانات واحد دسترسی دارند. به همین دلیل زمانی که برای خرید پلی استیشن پلاس ترکیه اقدام می کنید، نیاز نیست تا نگران از دست دادن بازی ها و امکانات اشتراک خریداری شده باشید.

دانستن این موضوع که در حال خرید پلی استیشن پلاس از ریجن ترکیه هستید، در رفع شک و تردید نسبت به قیمت پایین این محصولات کمک می کند. برخی ممکن است تصور کنند که قیمت پایین این محصول به معنی خرید پلی استیشن پلاس هکی است و یا اینکه محصول تقلبی است، ولی چنین نیست. ارزان بودن پلی استیشن پلاس ترکیه به دلیل ریجن بندی و مواردی است که در بخش قبلی توصیف کردیم.

بهترین ریجن PS Plus

نتیجه گیری

کنسول و محصولات پلی استیشن ریجن بندی های مختلفی دارند که ممکن است در محتوای بازی ها و قیمت گذاری محصولات تاثیر داشته باشد. این موضوع تاثیر مستقیمی بر روی قیمت پلی استیشن پلاس ترکیه گذاشته است، که در نتیجه روشی ارزان برای خرید پلی استیشن پلاس به گیمر های ایرانی معرفی کرده است. بر خلاف برخی بازی ها که ممکن است بر اساس ریجن تفاوت های جزئی داشته باشند، پلی استیشن پلاس به عنوان یک سرویس، در تمام ریجن ها به یک شکل بوده و دارای امکانات واحد است.

سوالات متداول

  • آیا برای استفاده از پلی استیشن پلاس ترکیه باید اکانت یا کنسول ریجن ترکیه داشته باشم؟

برای استفاده از این محصول باید اکانت ریجن ترکیه داشته باشید، اما ریجن کنسول اهمیت ندارد.

  • ریجن اکانت خود را چطور متوجه بشوم؟

برای یافتن ریجن اکانت پلی استیشن خود به این مطلب مراجعه کنید.

  • ریجن اکانت من ترکیه نیست، میتوانم ریجن را تغییر دهم؟

خیر، متاسفانه امکان تغییر ریجن وجود ندارد، اما می توانید برای ساخت اکانت جدید پلی استیشن، اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید