منو

ظرفیت هوم و غیر هوم گیم پس چیست؟

ظرفیت هوم و غیر هوم گیم پس چیست؟

 

شرکت مایکروسافت مدتهای طولانی است که سرویس گیم پس را عرضه کرده است. این سرویس چند سال پیش از معرفی نوع جدید سرویس های پلی استیشن پلاس عرضه شد و در گذشت سال ها گستردگی بیشتری نیز پیدا کرد. حال این سرویس در سه نوع گیم پس برای کنسول، گیم پس برای پی سی و گیم پس التیمیت عرضه می شود.

در هنگام خرید گیم پس برای کنسول که متعلق به کنسول های ایکس باکس است، ممکن است با اصطلاحاتی همچون گیم پس هوم و گیم پس غیر هوم و همچنین گیم پس ظرفیت کامل برخورد کنید، که ممکن است شما را کمی سردرگم کند. هدف این مطلب رفع ابهامات در مورد ظرفیت های گیم پس است.

ظرفیت های گیم پس و ارتباط آن با Gamesharing

 

شرکت مایکروسافت به دارندگان کنسول ایکس باکس و کسانی که برای خرید گیم پس اقدام می کنند، این امکان را داده تا بازی ها و گیم پس خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. این اشتراک گذاری، از طریق قابلیتی به نام Gamesharing یا اشتراک گذاری بازی میسر شده است. اشتراک گذاری از این روش بدون محدودیت نیست و اینجاست که اصطلاحات ظرفیت های گیم پس یعنی هوم، غیر هوم و ظرفیت کامل معنی پیدا می کند.

تصور کنید شما و یکی از دوستانتان هر دو ایکس باکس دارید. شما یک بازی و یا یکی از پلن های گیم پس را خریداری میکنید و تصمیم می گیرد آن را با دوست خود به اشتراک بگذارید. زمانی که اکانت خود را به دوستتان قرض می دهید، او باید وارد تنظیمات آن شده و اکانت شما را به عنوان اکانت هوم یا اکانت خانه کنسول انتخاب کند. این اقدام به اصطلاح Home کردن اکانت نیز نامیده می شود. پس از این اقدام دوستتان میتواند از اکانت شما خارج شده و به اکانت خود برگردد تا از بازی های خریداری شده توسط شما استفاده کند. با هوم کردن اکانت، دوست شما از سیو ها، فایل ها و اطلاعات شخصی اکانت شما استفاده نمیکند و مایکروسافت دیتابیس جداگانه ای برای شخص می سازد، پس نگرانی از این لحاظ وجود ندارد.

انواع اشتراک گیم پس

 

برای کاربران ایرانی که باید با هزینه های بسیار بالای بازی ها سروکله بزنند، خرید اشتراکی بازی ها و گیم پس می تواند یک مزیت بزرگ باشد. خوشبختانه قابلیت Gamesharing چنین امکانی را میسر کرده و از طریق آن میتوان به صورت کاملا قانونی برای خرید گیم پس اشتراکی اقدام کرد. استفاده از ظرفیت های هوم و غیرهوم که توسط مایکروسافت شناخته و تایید شده است. ظرفیت غیر هوم ب نام سوییچی نیز شناخته می شود. در ادامه بیشتر در مورد ظرفیت های گیم پس توضیح خواهیم داد.

گیم پس هوم

 

ظرفیت Home یکی از بهترین نوع گیم پس است، چرا که علاوه بر قیمت پایین، در استفاده از آن نیز سهولت وجود دارد. فقط کافی است که یک بار وارد اکانت شده، آن هوم کرده و برای همیشه از اکانت خارج شوید. در استفاده های بعدی نیاز نیست تا مجدد وارد اکانت شوید و این فرآیند را تکرار کنید. حتی اگر کنسول آفلاین باشد میتوانید از بازی های اکانت هوم استفاده کنید. این نوع گیم پس از گیم پس ظرفیت کامل ارزان تر است و از لحاظ کارایی هیچ فرقی با دیگر گیم ها ندارد.

گیم پس غیر هوم

 

در برخی فروشگاه های اینترنتی، گیم پس ظرفیت غیر هوم یا سوییچ به فروش می رسد. زمانی که برای خرید این نوع گیم پس اقدام میکنید، فروشنده آن را بین شما و دیگر مشتریان به اشتراک میگذارد. اما یکی از چالش های استفاده از این نوع گیم پس، نیاز با لاگین کردن مکرر آن با هر بار استفاده است. یعنی زمانی که گیم پس غیر هوم را خریداری می کنید، باید هربار که کنسول را روشن می کنید اقدام به سوییچ کردن به اکانت مورد نظر کنید. در واقع شما به عنوان یک مهمان از این اکانت استفاده می کنید. برای اجرای بازی ها از گیم پس غیر هوم، کنسول حتما باید آنلاین باشد.

همین موضوع باعث شده که گیم پس غیر هوم قیمتی پایین تر از دیگر ظرفیت های گیم پس داشته باشد. خوشبختانه این نوع گیم پس نیز با دیگر انواع آن هیچ تفاوتی از نظر محتوا ندارد و تا زمانی که فرآیند سوییچ کردن را طی کنید به تمام محتوای اکانت دسترسی خواهید داشت.

 

گیم پس ظرفیت کامل

 

اگر دوست ندارید که گیم پس شما اشتراکی باشد و یا میخواهید خود آن را اشتراک بگذارید، گیم پس ظرفیت کامل بهترین گزینه برای شماست. این گیم پس قیمت بالاتری نسبت به دیگر ظرفیت های گیم پس دارد، ولی اختیار اشتراک گذاری آن با شماست. پس از خرید، کافی است اکانت خود را در اختیار دوست خود قرار دهید تا با Home کردن اکانت به بازی ها و اشتراک شما دسترسی داشته باشند. استفاده این شخص از محتویات اکانت شما، به معنی قطع شدن دسترسی شما به بازی هایتان نیست.

نکته های هوم، غیر هوم و ظرفیت کامل

 

ظرفیت های گیم پس ایکس باکس، هیچ نوع تفاوتی در نوع محتوا ندارند، یعنی در اجرای بازی ها، نصب آن ها و محتوای هر بازی، هیچ تفاوتی بین هوم، غیر هوم و ظرفیت کامل وجود ندارد. همانطور که گفته شد، گیم پس غیر هوم به دلیل نیاز به سوییچ کردن مکرر از همه ارزان تر است. ظرفیت هوم، به دلیل اشتراکی بودن با یک گیمر دیگر و عدم توانایی شما در انتخاب این مشترک، کمی ارزان تر از ظرفیت کامل است. در نهایت، ظرفیت کامل نیز به شما اختیار کامل گیم پس را می دهد، پس قیمت بیشتری از دیگر ظرفیت های گیم پس دارد.

استفاده از گیم پس های هوم، غیر هوم و ظرفیت کامل، قانونی است و کنسول شما را در ریسک بن شدن قرار نمی دهد. اما متاسفانه برخی افراد، اکانت های هکی را به عنوان اکانت های غیر هوم به گیمر ها میفروشند، که ممکن است منجر به بلاک شدن کلی کنسول شخص شود. این موضوع را در نظر داشته باشید و برای اطمینان حتما از منابع معتبر برای خرید گیم پس استفاده کنید.

چگونه گیم پس را هوم کنیم؟

 

حال که با تعاریف ظرفیت های گیم پس آشنا شدید، یادگرفتن روش هوم کردن گیم پس خالی از لطف نیست. برای شروع این کار، ابتدا وارد اکانت مورد نظر شده و در منوی اصلی کنسول دکمه Xbox کنترلر را فشار دهید.

در صفحه Guide، وارد بخش Settings شوید.

در بخش Generals منوی Personalization را پیدا کنید.

حال گزینه My Home Xbox را باز کنید.

در این صفحه، توضیحاتی راجع به فرآیند هوم کردن مشاهده خواهید کرد. این توضیحات اعلام می کند که شما درحال انتخاب این کنسول، به عنوان کنسول خانه یا هوم اکانت لاگین شده هستید و دیگران بدون وارد شدن به اکانت شما میتوانند به بازی ها دسترسی داشته باشند. در پایین صفحه گزینه Make this my Home Xbox را انتخاب کنید.حال میتوانید از اکانت خارج شده و به اکانت خود بازگردید.

اشتراک گذاری گیم پس با کامپیوتر؟

 

گیم پس مایکروسافت برای کامپیوتر نیز قابل استفاده است. اما لیست بازی های گیم پس کنسول و کامپیوتر کمی متفاوت است و زمانی که صحبت از اشتراک گذاری گیم پس برای کامپیوتر می شود، موضوع کمی پیچیده تر است. گیم پس شما، زمانی با PC قابل اشتراک گذاری است که برای خرید گیم پس التیمیت اقدام کرده باشید. در این صورت کافی است که شخص در کامپیوتر خود، به اکانت شما که اشتراک گیم پس دارد وارد شود و از بازی های آن استفاده کند. دارندگان گیم پس کامپیوتر نیز میتوانند از این روش گیم پس را اشتراک گذاری کنند، اما برای اشتراک گذاری گیم پس با صاحبان ایکس باکس، شخص باید پلن التیمیت را خریداری کرده باشد.

جمع بندی

 

ظرفیت های گیم پس، یکی از تعاریف مورد استفاده در مورد قابلیت Gamesharing برای اکانت ایکس باکس است. این قابلیت به کاربر امکان میدهد تا گیم پس و بازی های کنسول خود را با دیگران به اشتراک بگذارد. طی این مطلب به صورت خلاصه با ظرفیت اکانت گیم پس آشنا شدیم، که شامل گیم پس هوم، غیر هوم و ظرفیت کامل می شوند.

سوالات متداول

 

1-آیا هوم کردن اکانت فقط محدود به گیم پس می شود؟

خیر، با هوم کردن اکانت، بازی ها و تمامی اشتراک های خریداری شده بر روی اکانت قابل استفاده خواهند بود.

2-آیا امکان تعویض Home اکانت وجود دارد؟

بله، زمانی که یک اکانت بر روی یک کنسول هوم شد، مایکروسافت به شما اجازه می دهد تا 5 بار در سال ایکس باکس هوم خود را تغییر دهید. در نظر داشته باشید، فقط در صورتی که کنسول هوم قبلی غیر فعال شود، یک کنسول جدید میتواند هوم شود.

3-آیا بازی های گیم پس در اکانت های هوم و غیر هوم فرق دارد؟

خیر، تمامی بازی های گیم پس در صورت اشتراک گذاری اکانت قابل استفاده خواهند بود.

 

بدون دیدگاه

اولین دیدگاه را ثبت کنید

متن دیدگاه*

دیدگاهتان را بنویسید

logo