مقالات, نوشته ها

سرویس گیم پس چیست؟

سرویس گیم پس، به زبان ساده یک روش آسان و ارزان برای خرید تعداد زیادی بازی است. البته کلمه خرید نباید در این جمله استفاده می شود و بهتر است از اصطلاح کرایه یا قرض استفاده کنیم.

در بخش بازی های کامپیوتری فروشگاه مایکروسافت و همچنین فروشگاه ایکس باکس، بازی های بسیار زیادی وجود دارد. تعداد این بازی ها هر روز در حال افزایش است و قیمت این بازی ها نیز سال به سال بیشتر می شود. در دنیا، گیمر های بسیاری وجود دارند که امکان خرید بازی های متعدد را ندارند. حتی در کشور های اروپایی و آمریکایی نیز خرید یک بازی ممکن است یک تفریح گران قیمت تلقی شود.

شرکت های کنسول و بازی سازی، همواره به دنبال روش هایی برای افزایش سود و فروش خود هستند. مایکروسافت نیز از این قاعده مستثنا نیست. هرچند، باید مایکروسافت را به عنوان یکی از رهبران اقدامات افزایش فروش معرفی کنیم.

سرویس گیم پس مایکروسافت، به شما امکان می دهد تا با پرداخت مبلغی کم، به تعداد زیادی بازی های ایکس باکس و کامپیوتر دسترسی داشته باشید. در واقع گیم پس مثل عضویت در یک کلاب یا کتابخانه است که به شما امکان می دهد بازی های این کتابخانه را تا وقتی که عضو آن هستید، در اختیار داشته باشید و بازی کنید، بدون اینکه هزینه کامل برای بازی بپردازید.

گیم پس Core چیست

انواع گیم پس و مزایای آن

 

در گذشته چیزی به نام سرویس گیم پس وجود نداشت. تنها سرویسی که در اختیار گیمر های کنسول ایکس باکس بود به نام ایکس باکس لایو و لایو گلد عرضه شده بود. این سرویس به گیمر های کنسول امکان میداد تا بازی های ایکس باکس را به صورت آنلاین بازی کنند و همچنین  دو بازی نیز به صورت رایگان در اختیار اعضا قرار می داد.

پس از مدتی با تشدید رقابت بین ایکس باکس و پلی استیشن، افزایش تعداد بازی ها و عرضه محصولات مشابه توسط شرکت های دیگر، مایکروسافت نیز سرویس گلد را دگرگون کرد و پس از مدتی سرویس گیم پس معرفی شد که علاوه بر خدمات ایکس باکس گلد، خدمات و محصولات بیشتری نیز ارائه کرد.

در حال حاضر سرویس گیم پس، در سه نوع مختلف به فروش میرسد. در بخش بعدی انواع سرویس های گیم پس را با امکانات آن معرفی خواهیم کرد. این سرویس برای ایکس باکس سری ایکس و اس، ایکس باکس وان و کامپیوتر ارائه شده است.

گیم پس آلتیمیت چیست

گیم پس Core برای ایکس باکس

 

گیم پس ایکس باکس نوع Core، نوع پایه این پلن برای ایکس باکس است. این سرویس شامل امکانات زیر می شود:

 • امکان آنلاین بازی کردن بازی های ایکس باکس
 • دسترسی به 25 عدد بازی پر فروش و مشهور ایکس باکس
 • تخفیفات و پروموشن های ویژه برای اعضای این سرویس

بازی های موجود در این سرویس که با آن اشاره شد، توسط ایکس باکس دستچین شده اند. این کاتالوگ به طور مکرر بروز رسانی می شود. با هر بروز رسانی تعدادی بازی از آن حذف شده و سپس بازی های جدید به آن اضافه می شود. ایکس باکس از طریق این صفحه، لیست کامل بازی ها را در اختیار اعضا قرار داده است.

قیمت پلن گیم پس Core ماهیانه 9.99 دلار است.

نکته مهم: در صورت حذف یک بازی از سرویس گیم پس، دیگر بازی در دسترس نخواهد بود، حتی اگر آن را بر روی اکانت و کنسول خود نصب کرده باشید. تنها تا زمانی به این بازی ها دسترسی خواهید داشت که عضو گیم پس باشید.

گیم پس PC برای کامپیوتر

 

گیم پس PC، همانطور که از نام آن پیداست، یکی از جدیدترین پلن های گیم پس است. این سرویس پس از اینکه ایکس باکس تصمیم گرفت از کامپیوتر و ویندوز بیشتر پشتیبانی کند عرضه شد. با خرید گیم پس PC خدمات زیر را دریافت خواهید کرد:

 • دسترسی به صد ها بازی با کیفیت که در گذشته برای کامپیوتر عرضه شده اند
 • دسترسی به جدید ترین بازی های عرضه شده برای کامپیوتر
 • تخفیفات و پروموشن های ویژه برای اعضای این سرویس
 • دسترسی به سرویس EA Play

بازی های موجود در این پلن نیز توسط مایکروسافت انتخاب می شوند. این لیست به طور مکرر توسط ایکس باکس تغییر می کند. بازی های جدید به آن اضافه شده و بازی های قدیمی از آن حذف می شود. برای دیدن لیست کامل بازی ها به این لینک مراجعه نمایید.

قیمت پلن گیم پس PC به طور ماهیانه 9.99 دلار است.

سرویس گیم پس

گیم پس Ultimate برای ایکس باکس و کامپیوتر

 

گیم پس آلتیمیت یک پلن مشترک است که هم برای کامپیوتر قابل خریداری است و هم برای ایکس باکس. این دو سرویس به صورت مشترک خریداری می شوند. یعنی اگر گیم پس آلتیمیت را برای ایکس باکس خریداری کنید، بر روی کامپیوتر نیز به آن دسترسی خواهید داشت.

 • امکان آنلاین بازی کردن بازی های ایکس باکس
 • دسترسی به صد ها بازی با کیفیت که در گذشته برای کامپیوتر و ایکس باکس عرضه شده اند
 • دسترسی به جدید ترین بازی های عرضه شده برای کامپیوتر و ایکس باکس
 • تخفیفات و پروموشن های ویژه برای اعضای این سرویس
 • دسترسی به سرویس EA Play

بازی های موجود در پلن آلتیمیت نیز توسط مایکروسافت انتخاب می شوند. این لیست نیز به طور مکرر تغییر کرده، بازی های جدید به آن اضافه شده و بازی های قدیمی از آن حذف می شود. برای اطلاع بیشتر از بازی های موجود در این سرویس به مطلب لیست بازی های گیم پس 2023 در سایت ما مراجعه نمایید و یا از طریق صفحه رسمی گیم پس بازی ها را مشاهده کنید.

توجه کنید که برخی بازی ها فقط به صورت انحصاری برای کنسول و یا کامپیوتر عرضه خواهند شد. پس لیست بازی های ایکس باکس و کامپیوتر که با خرید پلن آلتیمیت به آ« دسترسی خواهید داشت با یکدیگر کمی متفاوت است. در واقع خرید گیم پس آلتیمیت، به معنی اجرای بازی های انحصاری ایکس باکس بر روی کامپیوتر و یا اجرای بازی های انحصاری کامپیوتر بر روی ایکس باکس نیست.

قیمت پلن Ultimate برای ایکس باکس و کامپیوتر 16.99 دلار در ماه است.

گیم پس ایکس باکس

سرویس EA Play موجود در گیم پس PC و Ultimate چیست؟

 

سرویس EA Play یک سرویس مشابه گیم پس است اما توسط شرکت EA عرضه شده است. این سرویس با خرید پلن های گیم پس آلتیمیت و گیم پس PC در دسترس خواهد بود. خدمات این سرویس شامل موارد زیر می شود:

 • دسترسی به صدها بازی عرضه شده توسط EA برای کامپیوتر
 • دسترسی به نسخه دموی ویژه بازی ها و امکان تست بازی ها تا 10 ساعت
 • جوایز ویژه برای بازیکنان در داخل بازی های

بازی های موجود در سرویس EA Play را می توانید در این صفحه مشاهده کنید. لیست این بازی ها توسط EA بروز رسانی شده و تغییر می کند. امکان خرید سرویس EA Play به صورت جداگانه نیز وجود دارد که میتوانید برای خرید آن از طریق فروشگاه ما اقدام کنیم.

گیم پس ایکس باکس پس و کامپیوتر

دیگر نکات راجع به این سرویس

 

با توجه به اینکه کنسول ایکس باکس سری ایکس و اس، از قابلیت Backward Compatibility  بهره میبرند، بازی هایی که بر روی گیم پس، برای کنسول ایکس باکس وان عرضه شده اند، برای کنسول های نسل جدید نیز قابل استفاده هستند.

همچنین دقت داشته باشید که سرویس ایکس باکس لایو گلد، جزوی از سرویس گیم پس Core و Ultimate است. پلن لایو گلد، دو عدد بازی رایگان به طور ماهیانه به اعضای آن هدیه می دهد. برخلاف بازی های دیگر موجود در گیم پس که پس از حذف آنها توسط مایکروسافت، دیگر در دسترس نخواهند بود، دو بازی رایگان ارائه شده در گلد لایو، به طور همیشگی به شما تعلق خواهد داشت. یعنی پس از حذف این دو بازی از لیست و معرفی دو بازی جدید، در صورتی که آن ها را به اکانت خود اضافه کرده باشید، در دسترس شما باقی خواهند ماند. حتی اگر اشتراک گیم پس شما تمام شود.

سوالات متداول

 

 • آیا میتوانیم گیم پس را بیشتر از یک ماه خریداری کنم؟

در حال حاضر گیم پس فقط به صورت ماهیانه قابل خریداری است.

 • آیا گیم پس به صورت اشتراکی نیز قابل خریداری است؟

بله با مطالعه این مطلب به عنوان ظرفیت هوم و غیر هوم گیم پس، با خرید اشتراکی گیم پس آشنا شوید.

 • بازی های گیم پس بر روی استیم هم موجود هستند؟

خیر، برای دانلود این بازی ها باید از فروشگاه مایکروسافت اقدام به نصب بازی ها کنید. اما بازی های EA Play بر روی استیم نیز موجود هستند. یعنی میتوانید خرید گیم پس PC و Ultimate، بازی های EA Play که بر روی استیم عرضه شده اند، اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید