آموزش, نوشته ها

هر آنچه باید در مورد استیم گارد بدانید

استیم گارد چیست و چه استفاده ای دارد؟

 

هر گیمری میداند که استیم یک پلتفرم بازی های کامپیوتری است و نمیتوان گیمری را پیدا کرد که یک اکانت استیم نداشته باشد. روزانه میلیون ها بازیکن مختلف از این پلتفرم استفاده می کنند و هزاران بازی از آن خریداری می شود. با خرید هر بازی و اجرای آن در طولانی مدت، ارزش اکانت نیز بالاتر میرود. در فضای مجازی هر چیزی که ارزش داشته باشد، هکر ها، کلاه بردار ها و دیگر افراد خلافکار نیز راه خود را  به سوی آن پیدا می کنند.

یک اکانت استیم می تواند هزاران دلار ارزش داشته باشد، که برای گیمر های ایرانی ارزش آن چندین برابر زیاد تر می شود. استیم برای محافظت از گیمر ها و اکانت های ارزشمند آن ها، سرویس استیم گارد را عرضه کرده است و به قابلیت های آن به حفاظت از کاربران می بالد. البته استفاده از پسورد های قوی، عدم کلیک بر روی لینک های ناشناس در استیم و مراقبت های دیگر شرط عقل است. با این حال سرویس استیم گارد به درستی یک سرویس حفاظتی بسیار قوی است که استفاده از آن برای کاربران واجب است.

زمانی که گارد فعال است، برخی از کارکرد های یک اکانت به حالت قفل در می آیند تا از ایجاد تغییرات توسط افرادی که احراز هویت نشده اند جلوگیری کند. اما گاهی لازم می شود تا برای خاموش کردن آن اقدام کنید. مثلا زمانی که قصد دارید در جهت خرید ارزان تر بازی ها، ریجن اکانت خود را تغییر دهید.

در این مطلب با آموزش روشن کردن استیم گارد و سپس آموزش خاموش کردن استیم گارد در خدمت شما خواهیم بود. سپس نکاتی را توضیح خواهیم داد که دانستن آن در استفاده از Steam Guard ضروری است.

استیم گارد چطور کار می کند؟

 

زمانی که استیم گارد فعال باشد، برای ورود به اکانت خود، پس از وارد کردن نام کاربری و پسورد باید یک کد یک بار مصرف را نیز وارد کنید. امکان ارسال این کد از طریق ایمیل و یا نرم افزار گوشی استیم وجود دارد. با فعال کردن گارد استیم، قابلیت “ارسال کد ورود به اکانت از طریق ایمیل” به طور پیش فرض فعال می شود. استفاده از نرم افزار گوشی نیز روشی برای ساده تر کردن کار است. با استفاده از تلفن همراه می توانید سریع به اکانت خود دسترسی داشته باشید و نیاز نیست ایمیل خود را چک کنید.

همچنین اگر قصد فروش آیتم های خود از طریق مارکت استیم را داشته باشید، در صورت فعال بودن گارد، پیش از فروش آیتم، استیم از شما تاییده می خواهد. این تاییده یا از طریق ایمیل انجام می شود و یا از طریق نرم اپلیکیشن گوشی به کاربر اطلاع رسانی می شود. کاربر باید این فروش را تایید و یا تکذیب کند.

 

 

آموزش فعال کردن گارد با استفاده از ایمیل

 

برای شروع زمانی که استیم گارد شما فعال نیست، ابتدا باید به این روش اقدام کنید:

1- برای فعال کردن این سرویس می بایست از کلاینت استیم استفاده کنید. پس از ورود به اکانت خود ابتدا بر روی گزینه Steam در بالا سمت چپ کلاینت کلیک کنید و سپس وارد بخش Settings شوید.

2- بر روی گزینه Security کلیک کنید. در این صفحه اگر گارد فعال نباشد، بلافاصله متوجه رنگ قرمز آیکن سپر می شوید که به شما اخطار میدهد: اکانت در خطر است! حال Manage Steam Guard را انتخاب کنید. در تصویر زیر گارد فعال است و آیکون سبز رنگ شده است.

3- حال سه گزینه در مقابل خود میبینید:

Get Steam Guard codes from Steam app on my phone

Get Steam Guard codes by email

Turn Steam Guard off

همانطور که میتوانید حدس بزنید گزینه اول برای فعال کردن استیم گارد گوشی، گزینه دوم برای فعال سازی از طریق ایمیل و گزینه سوم برای خاموش کردن استیم گارد به طور کلی  است.

نکته: امکان دسترسی به این صفحه از طریق مرورگر و وب سایت استیم نیز وجود دارد. در این صورت پس از کلیک بر روی نام اکانت خود در بالا سمت راست صفحه و سپس انتخاب Account Detail، به صفحه Security منتقل خواهید شد. ممکن است تفاوت ظاهری کوچکی در بین منو ها مشاهده کنید، اما گزینه هایی که باید انتخاب کنید یکسان است.

4- در صورتی که از نرم افزار گوشی استیم استفاده نمی کنید، گزینه دوم، Get Steam Guard codes by email را انتخاب کنید. به محض کلیک بر روی این گزینه، استیم گارد از طریق ایمیل فعال می شود. این کد به ایمیل اصلی شما، که در حین ثبت نام در استیم استفاده کرده اید ارسال می شود و امکان انتخاب ایمیل دیگری وجود ندارد.

پس از این، برای ورود به اکانت، باید کد یک بار مصرفی که به ایمیل شما ارسال می شود را نیز وارد کنید.

فعال کردن گارد با استفاده از اپلیکیشن گوشی

 

زمانی که استیم گارد ایمیلی را فعال میکنید، متوجه میشوید که آیکون استیم گارد در صفحه Security از قرمز به زرد تغییر کرده است. این به این معناست که استیم پیشنهاد می کند برای بهره بیشتر از سیستم امنیتی گارد استیم، بهتر است از نرم افزار گوشی نیز استفاده کنید. اگر به بخش Manage Steam Guard در صفحه Security بازگردید و اینبار گزینه اول یعنی Get Steam Guard codes from Steam app on my phone را انتخاب کنید، تنها چیزی که دریافت می کنید یک اطلاعیه درباره منبع دانلود نرم افزار استیم است. در واقع این صفحه به شما اعلام می کند که برای فعال سازی استیم گارد گوشی باید ابتدا اپلیکیشن آن را از طریق گوگل پلی یا اپ استور اپل نصب کنید. فعال کردن استیم گارد از طریق گوشی فقط از طریق نرم افزار آن انجام می شود و نیاز نیست از طریق کلاینت اقدام کنید.

آموزش فعال کردن استیم گارد از طریق گوشی

 

استیم گارد گوشی با نام Steam Guard Mobile Authenticator نیز شناخته می شود. برای فعال کردن استیم گارد از طریق اپلیکیشن گوشی مراحل زیر را دنبال کنید:

1- نرم افزار گوشی را از طریق گوگل پلی یا اپل استور نصب کنید.

2- نرم افزار را باز کنید و سپس اطلاعات اکانت خود را وارد کنید.

3- در این مرحله استیم به ایمیل شما یک کد فعال سازی میفرستد. کد را وارد کنید و Sign In را بزنید. اگر بار اول است که از برنامه استفاده می کنید، خود را برای برخی اعلان ها درباره قابلیت های نرم افزار آماده کنید.

4- اگر برای بار اول از طریق اپلیکیشن استیم وارد شده باشید، بلافاصله با درخواست فعال کردن Mobile Authenticator مواجه می شوید. در صورتی که این پیام را نادیده گرفتید، بر روی آیکون سپر در پایین صفحه ضربه بزنید. در پایین صفحه Add authenticator را انتخاب کنید.

5- در صفحه بعد استیم از شما یک تلفن به همراه کد کشور می خواهد. خوشبختانه شماره تلفن ایران نیز در لیست کشور ها پشتیبانی می شود. ایران را انتخاب کرده، شماره خود را وارد کنید و Next را  بزنید.

6- مجدد برای شما یک ایمیل ارسال شده است، وارد آن شده و دکمه بزرگ Add Number در وسط ایمیل را بزنید.

7- بلافاصله یک کد برای شما اس ام اس می شود. آن را در صفحه جدید باز شده در اپلیکیشن وارد کنید و Verify Code را بزنید.

8- در صفحه بعدی یک کد به عنوان Recovery Code برای شما نمایش داده می شود. این کد بسیار مهم است. آن را در جایی امن یادداشت کنید. در ادامه مجدد درباره این کد توضیح خواهیم داد.

 

اضافه کردن یک اکانت دیگر به اپلیکیشن

 

حال که مراحل فعال کردن سیستم امنیتی استیم از طریق اپلیکیشن پایان یافته است، از این پس زمانی که قصد ورود با اکانت خود از یک کامپیوتر جدید را دارید، در کنار فیلد نام کاربری و پسورد یک کد QR مشاهده خواهید کرد. پس از وارد شدن به اپلیکیشن گوشی، اگر بر روی آیکون سپر کلیک کنید. می توانید با  استفاده از اسکنر کد QR، وارد اکانت شوید. کافی است دوربین گوشی را به سمت کد گرفته و وارد شوید.

در غیر این صورت در پایین صفحه Show Steam Guard code را بزنید تا از کد یک بار مصرف برای ورود استفاده کنید.

در صورتی که از دو یا چند اکانت مختلف استفاده می کنید، در بالای صفحه استیم گارد (آیکون سپر)، نام اکانت خود را در یک منوی کشویی مشاهده می کنید. اگر منو را باز کنید. گزینهAccount  Add را مشاهده خواهید کرد. با دنبال کردن مراحل بالا می توانید یک اکانت دیگر نیز به اپلیکیشن اضافه کنید.

Recovery Code چیست و چه استفاده دارد؟

 

زمانی که اپلیکیشن گارد را فعال می کنید، شاید در ذهنتان پرسیده باشید. اگر گوشی را گم کردم چه؟ اگر نرم افزار پاک شد یا گوشی ریست شد، در این صورت چه کنم؟ کد دیکاوری (Recovery Code) پاسخ تمام این سوال هاست. با در دست داشتن این کد میتوانید برای حذف گارد استیم گوشی اقدام کنید، نرم افزار را به گوشی دیگر منتقل کنید و یا در صورت عدم دسترسی به گوشی، نرم افزار را مجدد در گوشی دیگری نصب کنید. به زبان ساده تر، برای هرگونه اقدام خاموش و روشن کردن استیم گارد گوشی، نیاز به کد ریکاوری دارید.

در داخل اپلیکیشن گوشی، در صفحه استیم گارد، یک آیکون چرخ دنده در سمت راست صفحه میبینید. اگر آن را لمس کنید، در منوی کشویی، گزینه Recovery Code را مشاهده می کنید. مجدد تاکید میکنیم که در نگه داری این کد دقت کنید، اگر گوشی شما در دسترس نباشد، نرم افزار استیم پاک شود و کد ریکاوری را نداشته باشید، تنها راه حل شما، استفاده از خدمات پشتیبانی استیم است که زمان بر و گاهی پیچیده است.

یکی از روش های جلوگیری از چنین مشکلی استفاده از کد های بک آپ استیم است که روش بدست آوردن آن را توضیح خواهیم داد. در صورتی که به اپلیکیشن دسترسی نداشته باشید و کد ریکاوری خود را نیز گم کرده باشید، می توانید با استفاده از بک آپ کد استیم به اکانت خود وارد شوید.

گرفتن کد بک آپ استیم

 

گرفتن کد بک آپ استیم فقط در صورتی که Steam Guard Mobile Authenticator فعال باشد امکان پذیر است. برای بدست آوردن کد های بک آپ باید از طریق کلاینت استیم و یا مرورگر اقدام کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

1-ابتدا بر روی Steam در بالا سمت چپ کلاینت کلیک کنید. سپس Settings را انتخاب کرده، در بخش Security گزینه Manage Steam Guard را بیابید. در این صفحه گزینه Get Back Up Code را مشاهده می کنید. بر روی آن کلیک کنید.

2- استیم به شماره تلفن ثبت شده در استیم گارد شما یک اس ام اس ارسال می کنید که حاوی کد است. این کد را وارد کنید. سپس Generate Codes Now را وارد کنید.

در صفحه جدید لیست کد های بک آپ استیم را مشاهده می کنید. این کد ها را یادداشت کرده و یا پرینت کنید. در صورت عدم دسترسی به اپلیکیشن گوشی، کد ریکاوری و یا بک آپ کد ها، تنها راه نجات شما پشتیبانی استیم است. درحذف این کد ها دقت کنید.

غیر فعال کردن گارد استیم

 

شاید زمانی برسد که نیاز به خاموش کردن استیم گارد دارید. از لحاظ امنیتی توصیه می شود فقط در صورتی این کار را انجام دهید که نیاز است و پس از پایان کار مجدد آن را فعال کنید.

قابلیت های امنیتی استیم گارد به صورت لایه لایه عمل می کنند. یعنی برای خاموش کردن کلی آن ابتدا باید Mobile Authenticator را غیر فعال کنید. سپس ارسال کد از طریق ایمیل را غیر فعال کرده، تا این سرویس به طور کلی خاموش شود.

غیر فعال کردن Mobile Authenticator

راحت ترین روش غیر فعال کردن Authenticator از طریق نرم افزار گوشی است. پس از ورود به نرم افزار به صفحه استیم گارد وارد شوید. در سمت راست پایین صفحه بر روی چرخ دنده ضربه بزنید و سپس Remove Authenticator را انتخاب کنید.

اگر قصد غیر فعال کردن این سرویس از طریق کامپیوتر را دارید، کار کمی دشوار تر است. ابتدا باید وارد اکانت خود شده و سپس از منوی Settings به بخش Manage Steam Guard وارد شوید. سپس بر روی Remove Authenticator کلیک کنید.

در صفحه بعدی از شما سوال می شود که از چه روشی می خواهید استفاده کنید. اگر به نرم افزار استیم دسترسی ندارید، گزینه I no longer have access to my recovery code را انتخاب کنید.

در صفحه بعدی از شما سوال می شود که میخواهید با استفاده از کد ریکاوری این کار را انجام و یا کد ریکاوری را در اختیار ندارید. در صورتی که کد را در یادداشت کرده اید، بر روی گزینه اول کلیک کنید و سپس کد ریکاوری را وارد کنید. (درباره کد ریکاوری در بخش قبل توضیح دادیم).

اگر کد ریکاوری در اختیارتان نیست، بر روی گزینه دوم، I no longer have access to my recovery code کلیک کنید.

در صفحه بعدی دو گزینه وجود دارد. گزینه اول یک کد برای شما اس ام اس می کند که می توانید استیم گارد گوشی را از طریق آن غیر فعال کنید.

اگر به این شماره تلفن نیز دسترسی ندارید، گزینه دوم، I no longer have access to this phone number را انتخاب کنید. در صفحه بعدی از شما خواسته می شود تا هرچه درباره اکانت خود میدانید وارد کنید، مثل ایمیل اکانت، شماره تلفنی که روی آن استفاده شده بود، اطلاعات کارت های اعتباری (برای کاربران غیر ایرانی) و اطلاعاتی درباره بازی هایی که روی اکانت داشته اید. این اطلاعات برای پشتیبانی استیم ارسال می شود تا توسط کادر این شرکت بررسی شود.

 خاموشی استیم گارد به طور کلی

 

پس از غیر فعال کردن Mobile Authenticator، می توانید این سرویس را به طور کلی غیر فعال کنید.

1- ابتدا به منوی Settings و سپس به صفحه Manage Steam Guard وارد شوید.

2- بر روی Turn off Steam Guard کلیک کنید. مجدد بر روی Disable Steam Guard کلیک کنید.

حال Steam Guard شما غیر فعال شده است.

سخن پایانی

 

در این مطلب با آموزش روش فعال سازی و غیرفعال سازی استیم گارد همراه شما بودیم. این اقدام میتواند یکی از پیچیده ترین بخش های استیم باشد و ممکن است در طی مراحل با گزینه ها و چالش های مختلفی روبرو شوید. آموزش گام به گام ارائه در این مطلب ریشه ای بوده و اساس اصلی مراحل فعال سازی و غیر فعال سازی را توضیح داده است. همچنین اگر نیاز به آموزش ساخت اکانت استیم دارید میتوانید به قسمت مقالات وب سایت ما مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید