اخبار, نوشته ها

بازی استارفیلد نیامده کرک شد

کرک بازی استارفیلد

بازی استارفیلد نیامده کرک شد

 

بازی استارفیلد، یکی از پر انتظارترین بازی های سال است که مدتهاست توسط بتسدا هایپ می شود. استارفیلد روز 15 شهریور (6 سپتامبر) برای کنسول ایکس باکس سری ایکس و اس و همچنین کامپیوتر، عرضه خواهد شد و نسخه دسترسی زودرس آن نیز از امروز، 10 شهریور (31 آگوست) در دسترس گیمرهایی است که بازی را پیش خرید کرده اند. حال خبر رسیده که کرک بازی استارفیلد، 5 روز قبل از عرضه رسمی آن منتشر شده است.

خبر انتشار نسخه کرک بازی استارفیلد، ابتدا توسط کاربران Reddit گزارش داده شد و حال با امکانات متعدد از جمله قابلیت هایDLSS2  و XeSS به صورت رایگان (غیر قانونی؟) در اختیار همگان قرار گرفته است. تیم کرک کننده بازی نیز RUNE معرفی شده است.  این رخداد موجب آشوب بسیاری در شبکه های اجتماعی شده است. برخی این اقدام را منزجر کننده و مخرب خوانده اند و برخی نیز از موقعیت برای اجرای بازی استفاده کرده اند.

بتسدا بر روی این بازی بسیار حساب باز کرده، چرا که این عنوان اولین IP جدید شرکت در 25 سال گذشته است. با داشتن بازی های محبوبی مثل فال اوت و اسکایریم در پرونده خود، بسیاری بازی استارفیلد را یک موفقیت بسیار بزرگ دیگر در کارنامه این شرکت تلقی می کنند. در حال حاضر هیچ عکس العملی از سوی بتسدا درباره کرک استارفیلد دیده نشده است و مشخص نیست که آیا برای جلوگیری از رخداد مجدد آن در آینده برنامه ای خواهند داشت یا خیر. بدون شک انتشار کرک بازی استارفیلد می تواند ضربه بزرگی برای این بازی باشد و باید ببینیم فروش آن به چه شکل خواهد بود. یادآوری می شویم که بازی Baldur’s Gate 3 نیز کرک شد، اما فروش، آمار و امتیازات این بازی به شکل سرسام آوری بالاست و کوچکترین تاثیری بر روی موفقیت بازی نداشته است.

کرک بازی استارفیلد

چرا بتسدا از کرک بازی جلوگیری نکرد؟

 

زمانی که تاریخ عرضه این بازی مشخص شد، برای بسیاری سوال بود که آیا زمان خرید بازی استارفیلد برای کامپیوتر باید با قفل Denuvo نیز سر و کله بزنند یا خیر. این نرم افزار که در بین گیمر ها بسیار شناخته شده است، کرک کردن بازی ها را بسیار مشکل می کند. اما در عین حال معایبی نیز دارد که تعداد زیادی از گیمر ها را از آن بیزار کرده است. به طور مثال در حین بازی باید به طور مکرر به اینترنت وصل باشید و گزارش شده که قفل دنوو بر روی بازده سخت افزار در حین اجرای بازی نیز تاثیر دارد.

زمانی که صحبت از بازی های بتسدا می شود، وجود Denuvo یک مشکل بزرگ دیگر نیز ایجاد می کند. بازی های بتسدا بهشتی برای ماد ها و افرادی که به ساخت ماد علاقه دارد (اصطلاحا Modders) است. به همین دلیل وجود قفل دنوو، ممکن است مشکلات بسیاری در پیاده سازی و اجرای این ماد ها به وجود بیاورد، زیرا دنوو از دستکاری فایل های بازی جلوگیری میکند. از طرفی بتسدا به بازیکنان وعده داده که امکانات مادینگ، برای بازی استارفیلد بسیار بالاست، پس جای تعجب نیست که این شرکت از چنین قفل نرم افزاری استفاده نکرده است. خوشبختانه افرادی که قصد خرید Starfield برای استیم را دارند، نیاز نیست نگران وجود چنین قفلی باشند، اما همین موضوع به ظرر بتسدا تمام شد.

آیا نسخه کرک شده ارزشش را دارد؟

 

استارفیلد کرک شد. این موضوع برایمان روشن است. اما حال برایمان سوال است که آیا نسخه کرک شده این بازی ارزش دانلود دارد یا خیر؟ آیا بهتر است برای خرید بازی استارفیلد برای کامپیوتر و یا ایکس باکس به صورت قانونی اقدام کنیم؟ گیمر های ایرانی با این مسئله به خوبی آشناییت دارند و دانلود بازی های کرک شده نیز در کشور ما یک امر عادی است. اما بسیاری از گیمر ها نیز ترجیح می دهند که برای خرید بازی استارفیلد اورجینال اقدام کنند. این اقدام هم اجرای بازی را قانونی و اخلاقی می کند و هم مزایای بسیاری برای بازیکنان دارد. مثل دریافت آپدیت های روزانه و یا پچ فکیس های متعدد، سریع و بدون دردسر. اگر شما نیز از طرفداران قدیمی بتسدا و بازی های آن هستید، پیشنهاد میکنیم برای پشتیبانی از این کمپانی و دسترسی به نسخه قانونی بازی، برای خرید استارفیلد اورجینال برای کامپیوتر اقدام کنید.

خرید بازی استارفیلد

خوشبختانه طرفداران کنسول نیز لازم نیست خود را با مسائلی مثل قفل دنوو و کرک بازی استارفیلد نگران کنند، چرا که در حال حاضر، امکان خرید بازی استارفیلد برای ایکس باکس با قیمت مناسب وجود دارد. این بازی بر روی گیم پس شرکت مایکروسافت نیز عرضه خواهد شد و علاقه مندان با خرید گیم پس التیمیت ایکس باکس علاوه بر دسترسی به این بازی، به دیگر از مزایای گیم پس نیز بهره مند خواهند شد. طرفداران کامپیوتر نیز میتوانند به جای خرید Starfield نسخه استیم، برای خرید گیم پس اولتیمیت که بین ایکس باکس و کامپیوتر مشترکا قابل استفاده است، اقدام کنند و علاوه بر استارفیلد دیگر عنوان های جذاب این سرویس را نیز بازی کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید