مقالات, نوشته ها

فرق پلی استیشن پلاس اکسترا و پرمیوم

فرق پلی استیشن پلاس اکسترا و پرمیوم

 

پلی استیشن پلاس، یک سرویس حق اشتراکی ارائه شده توسط سونی، برای پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 است. این سرویس در گذشته فقط تحت عنوان PS Plus به فروش میرسید. با عرضه کنسول پلی استیشن 5، سونی این سرویس را تغییراتی اساسی داد و حال پلی استیشن پلاس تحت سه پلن با نام های پلی استیشن پلاس اسنشیال، پلی استیشن پلاس اکسترا و پلی استیشن پلاس پرمیوم عرضه شده است.

حال که امکان خرید انواع پلی استیشن پلاس وجود دارد، برای بسیاری سوال پیش می آید که تفاوت این پلن ها در چیست؟ کدام پلی استیشن پلاس بهتر است؟ همچنین سوالات متعددی درباره فرق پلی استیشن پلاس Extra و Premium پیش می آید، چرا که تفاوت های جزئی در بین این دو پلن وجود دارد. برای درک بهتر فرق پلی استیشن پلاس Extra و Premium، ابتدا به معرفی هر کدام به صورت جداگانه خواهیم پرداخت و سپس دو سرویس را مقایسه خواهیم کرد.

پلی استیشن پلاس اکسترا چیست؟

 

پلن میان رده سرویس پلی استیشن پلاس، اکسترا نام دارد. این پلن از پرمیوم ارزان تر بوده و قابلیت های کمتری نسبت به آن دارد. پلن Plus Extra را میتوانیم یک پلن مقرون به صرفه معرفی کنیم که در قبال پول پرداخت شده بهترین قابلیت ها را در اختیار اعضای این سرویس قرار می دهد.

در حال حاضر برای خرید پلی استیشن پلاس اکسترا باید به طور ماهیانه 14.99 دلار پرداخت کنید. در صورت خرید حق اشتراک 3 ماهه و 12 ماهه، تخفیف چشمگیری دریافت خواهید کرد. قابلیت های کامل این پلن به شرح زیر است:

دسترسی به کاتالوگ بازی های پلی استیشن 4 و 5 شامل بیش از 400 عنوان

امکان دانلود تعدادی بازی رایگان به صورت ماهیانه

اجرای بازی های آنلاین و مولتی پلیر

دسترسی به برخی بازی های یوبی سافت از طریق Ubisoft+

تخفیفات ویژه در فروشگاه پلی استیشن

دسترسی به Share Play برای اجرای بازی ها با دوستان از طریق استریم

دسترسی به Game Help برای دریافت راهنمایی در داخل بازی ها

صد گیگابایت حافظه کلود برای ذخیره بازی ها، اسکرین شات ها، ویدئو ها و …

محتوای قابل دانلود ویژه برای برخی بازی ها

حال که با قابلیت های پلن اکسترا آشنا شدیم، برای درک بهتر فرق پلی استیشن پلاس Extra و Premium، در مورد پلن پرمیوم نیز توضیحاتی خواهیم داد.

پلی استیشن پلاس پرمیوم چیست؟

 

پلی استیشن پلاس پرمیوم، گران ترین پلن PS Plus است که تمامی قابلیت های پلن های قبلی را در خود دارد. این پلن در حال حاضر به طور ماهیانه 17.99 دلار هزینه دارد. خرید پلی استیشن پلاس پرمیوم بیشتر به افرادی توصیه می شود که قصد دارند بازی های قدیمی پلی استیشن را نیز بازی کنند. قابلیت های کامل این پلن به شرح زیر است:

قابلیت کلود استریمینگ و اجرای بازی های پلی استیشن 3 بر روی کنسول های جدید

امکان دانلود کاتالوگی وسیع از بازی های پلی استیشن 1، پلی استیشن 2 و PSP بر روی کنسول های جدید

امکان دانلود و اجرای نسخه های دمو و Trial برخی بازی ها

دسترسی به کاتالوگ بازی های پلی استیشن 4 و 5 شامل بیش از 400 عنوان

امکان دانلود تعدادی بازی رایگان به صورت ماهیانه

اجرای بازی های آنلاین و مولتی پلیر

دسترسی به برخی بازی های یوبی سافت از طریق Ubisoft+

تخفیفات ویژه در فروشگاه پلی استیشن

دسترسی به Share Play برای اجرای بازی ها با دوستان از طریق استریم

دسترسی به Game Help برای دریافت راهنمایی در داخل بازی ها

صد گیگابایت حافظه کلود برای ذخیره بازی ها، اسکرین شات ها، ویدئو ها و …

محتوای قابل دانلود ویژه برای برخی بازی ها

 

متاسفانه برای اجرای بازی های پلی استیشن 3 بر روی کنسول های جدید تر، نمی توانید بازی ها را دانلود و از روی کنسول اجرا کنید. این بازی ها در واقع بر روی سرورهای سونی اجرا می شوند و سپس از طریق اینترنت برای شما استریم می شوند. بدون شک برای این کار نیاز به اینترنتی پر سرعت و با حجم ترافیک زیاد دارد که ممکن است برای کاربران ایرانی مشکل ساز باشد. بازی های پلی استیشن 1، پلی استیشن 2 و PSP چنین محدودیتی نداشته و قابل دانلود و اجرا بر روی کنسول هستند.

شباهت پلی استیشن پلاس اکسترا و پرمیوم چیست؟

 

حال که با امکانات دو سرویس آشنا هستیم، بهتر می توانیم فرق پلی استیشن پلاس Extra و Premium را درک کنیم.

شباهت های زیادی در بین این دو پلن مشاهده می شود. هر دو پلن به شما امکان می دهند تا بازی های پلی استیشن را به صورت آنلاین اجرا کنید. از طرفی با خرید یکی از این دو پلن، به کاتالوگ عظیمی از بازی های رایگان دسترسی خواهید داشت. این بازی ها تا زمانی که عضو پلی استیشن پلاس هستید و بازی ها بر روی کاتالوگ قرار داشته باشند، قابل اجرا هستند. لیست این بازی ها به طور مکرر تغییر کرده و بازی های جدیدتری به آن اضافه می شوند. گاهی نیز برخی عنوان های قدیمی تر حذف می شوند که خوشبختانه به ندرت اتفاق می افتد.

در نهایت، هر دو پلن به Share Play، Game Help، یوبیسافت پلاس، تخفیفات ویژه PS Store، محتوای قابل دانلود انحصاری و دانلود 2 یا 3 بازی رایگان به صورت ماهیانه دسترسی دارند.

فرق پلی استیشن پلاس اکسترا و پرمیوم چیست؟

 

حال میرسیم به سوال اصلی این مطلب: تفاوت پلی استیشن پلی استیشن پلاس اکسترا و پرمیوم چیست؟ به طور واضح، تفاوت این دو پلن در برتری های پرمیوم نسبت به اکسترا است. پرمیوم یک پلن رویایی برای طرفداران قدیمی بازی های پلی استیشن است. از طریق این سرویس میتوانید به اجرای بازی های قدیمی و محبوب دوران کودکی خود از پلی استیشن 1، پلی استیشن 2 و PSP بپردازید. سونی این زحمت را به خود داده که بازی های موجود در این کاتالوگ را برای اجرا بر روی کنسول های نسل جدید بروز رسانی کند. مثل پشتیبانی از رزولوشن های بالا و جدید، نرخ فریم بالاتر و بهبود های فنی متعدد.

اجرای بازی های پلی استیشن 3 نیز از طریق پلن پرمیوم ممکن است، اما همانطور که گفته شد این بازی ها فقط قابل استریم هستند و نمی توانید آنها را دانلود کنید.

در نهایت پلن پرمیوم به شما امکان می دهد تا نسخه Trial و یا دموی برخی بازی ها را اجرا کنید. از این طریق علاوه بر تست بازی ها، میتوانید برای خرید آن بهتر تصمیم گیری کنید.

برای درک عمیق تر از فرق پلی استیشن پلاس Extra و Premium پیشنهاد میکنیم به این مطلب مراجعه کنید تا با برترین بازی های پلی استیشن پلاس آشنا شوید.

کدام پلن پلی استیشن پلاس بهتر است؟

 

شاید دانستن فرق پلی استیشن پلاس Extra و Premium، تصمیم گیری درباره خرید آن را کمی دشوار تر کند. نمیتوان گفت که کدام یک از این پلن ها بهتر است. این موضوع بستگی به وقت شما برای بازی کردن، نیاز شما و همچنین مبلغی که قصد دارید هزینه کنید دارد.

اگر از طرفداران قدیمی پلی استیشن هستید و حس نوستالژی بازی های پلی استیشن 1 و 2 شما را جذب می کند برای خرید پلی استیشن پلاس پرمیوم اقدام کنید. اگر علاقه مند هستید به تعداد زیادی بازی های جدید پلی استیشن 4 و 5 دسترسی داشته باشید، اما قصد ندارید برای بازی ها به صورت جداگانه هزینه کنید، پلی استیشن پلاس اکسترا را بخرید. اگر سلیقه خاصی در انتخاب بازی ها دارید و هر عنوانی را بازی نمی کنید و یا زمان زیادی را صرف اجرای بازی های مولتی پلیر می کنید، خرید پلی استیشن پلاس اسنشیال بهترین اقدام برای شماست.

جمع بندی

 

پلی استیشن بدون شک کنسولی محبوب در بین گیمر ها است و حتی ایکس باکس نیز این موضوع را اقرار کرده است. سرویس پلی استیشن پلاس به عنوان یک سرویس حق اشتراکی مزایای متعددی را در اختیار طرفداران این کنسول قرار می دهد، مثل امکان اجرای بازی های آنلاین، تخفیفات ویژه و بازی های رایگان مختلف. امیدواریم که با مطالعه این مطلب با فرق پلی استیشن پلاس Extra و Premium آشنا شده باشید تا بتوانید برای خرید پلن مناسب بهتر تصمیم بگیرید.

سوالات متداول

1-سرویس پلی استیشن پلاس چیست؟

یک سرویس حق اشتراکی عرضه شده برای کنسول های پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 است که بر اساس پلن قابلیت های مختلفی را در اختیار کاربر قرار می دهد.

2-با کدام پلن پلی استیشن پلاس میتوانم آنلاین بازی کنم؟

هر سه پلن اسنشیال، اکسترا و پرمیوم از این قابلیت برخوردار هستند.

3-آیا میتوانم پلی استیشن پلاس خود را اشتراک بگذارم؟

بله، سرویس پلی استیشن پلاس نیز مانند بازی های پلی استیشن 5 دارای ظرفیت هستند. با خرید پلی استیشن پلاس میتوانید ظرفیت دو پلی استیشن 5 و ظرفیت دو پلی استیشن 4 را به اشتراک بگذارید.

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید